• Совети

  • Предлози

  • Информации

  • Забава

  • Корисно

Блог

TРЕТМАН НА АКНИ

Блог

Лимфна дренажа

Блог

ИЗВОР НА ЖИВОТОТ

Блог

ЦЕЛУЛИТ

Блог

ШТО Е ПРОПОЛИС?
Што треба да знаете за имунитетот?

Што е имунитет? Имунитет е отпорноста на организмот кон одредено заболување, поточно кон неговиот причинител. [...]

Слободни радикали и антиоксиданти

Ако се изложите на тешка физичка работа, на јонизирачки зрачења, долго се сончате, подолго се [...]

Најдобрата крема против стареење со 10 пати помоќен ефект

Приметувате се поизразени брчки околу очите и усните, а вашата кожа на лицето ја губиеластичноста? [...]

Чувствувате замор и исцрпеност и недостаток на енергија? Тогаш вас ви е потребен Magnesium 400 Active.

Magnesium 400 Active – додаток во исхраната во ќесички со гранули кои се за директна [...]

Витамин Ц и неговата улога во организмот

Не внесувате доволно витамин Ц?Земете Dietpharm Bio-C 500® Direkt прашок: за добар имунитет, како и [...]

Пробиотици и нивното влијание врз нашето здравје?

Пробиотиците се микроорганизми кои позитивно влијаат на нашето здравје. Употребата на пробиотици во исхраната може [...]

Кои се ризиците од премногу и премалку магнезиум во организмот?

Недостаток на Магнезиум Додека многу луѓе не го исполнуваат препорачаниот внес на магнезиум, симптомите на [...]

Кои се симптомите на мигрена и како да ги намалиме?

Мигрените може да бидат неудобни, да пречат во секојдневниот живот и да нанесатнеподнослива болка. Во [...]

Што претставува мигрена и како да ја превенираме?

Мигрените се тешки главоболки препознатливи по акутна болка, чувство на пулсирање ипридружни симптоми како што [...]

Како да се заштитиме од СИДА?

Иако ХИВ/СИДАта остануваат проблем за светското здравје, можеме да се заштитиме и да гозапреме нивното [...]

Што претставува СИДА?

Вирусот на човечка имунодефициенција (ХИВ) предизвикува синдром на стекнатаимунодефициенција (СИДА), хронична и понекогаш фатална болест. [...]

Говедски Или Рибен Колаген: Кој Да Го Одберам?

Ако се зема секој ден (можеби со вкусно кето bullet кафе без млечни производи и [...]

Како Колагенот Помага При Остеопенија И Остеоартритис?

Колагенот може да има потенцијални придобивки за лицата со остеопенија или остеоартритис, иако потребни се [...]

Олеснување при ХЕМОРОИДИ со РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА!

Fybrogel е целосно природен производ, добиен од лушпите од семето на растението Plantago ovata. Ова растение може да [...]

АШВАГАНДА – Најпотентната билка за машкото здравје! ЗОШТО?

Ашвагандата е растение од семејството Solanaceae, поточно се работи за Withania somnifera. Расте во топлите краишта, а се смета дека [...]

Како да го зачуваме нашето ментално здравје во овој брз начин на живот?

Во денешно време, кога се соочуваме со многу промени и предизвици во секојдневниотживот, одржувањето на [...]

Ментално здравје и неговото значење

Менталното здравје е важен аспект од општото здравје на човекот. Според Светскатаздравствена организација (СЗО), менталното [...]

Како сонцето може да предизвика рак и како да се заштитиме?

Сонцето е прекрасно, но може да биде и опасно. Ултравиолетните зраци (УВЗ) може дадопринесат за [...]

Што претставува меланома и како можеме да се заштитиме?

Меланома е најсериозниот тип на рак на кожата. Меланома е агресивен тип на рак којможе [...]

Придобивки од Б 50 комплекс

Б 50 капсулите обезбедуваат целосен додаток на Б витамини плус холин и инозитол. Овиевитамини делуваат [...]

Придобивки од Алфа Липоична киселина

Алфа Липоична киселина Претставува масна киселина која се наоѓа во секоја клетка во телото. Природно [...]

Храна за НЕубава насмевка

Некои производи се штетни за нашите заби. Можеме да не ги конзумираме воопшто или да [...]

Здрава храна за здрава насмевка

Пролетта и летото се годишни времиња кои не поттикнуваат на здрав живот со повеќе физичка [...]

Збогум бактерии, здраво здрави заби

Патот до здрави заби и непца е во правилната орална хигиена која започнува со квалитетно [...]

Орална хигиена за време на ортодонтски третман

Орална хигиена е важна во сите периоди од животот и забите треба да се четкаат [...]

Февруари – Месец на превенција на канцер

Февруари е обележан со месец на свесноста за превенција од рак. Според Американскиотинститут за истражување [...]

Симптоми и причини на ракот

Видовите на рак се класифицираат според видот на клетки кои наликуваат на тумор, и споредткивото [...]

Како да се заштитите од ракот?

Дали сте спремни да направите промени во вашите животни навики, за превенција на рак?Преземете одговорност [...]

Исхрана и зголемена тежина и поврзаноста со ракот

Поврзаноста помеѓу исхраната и ракот е во тоа што дебелината го зголемува ризикот заразвивање на [...]

Кои се најчесто поставуваните прашања во бременоста?

Бременоста е посебен период од животот на жената поврзан со мноштво телесни и емоционалнипромени. Бременоста [...]

Како правилно да се подготвите за успешно Ин-Витро

Што е Ин-Витро оплодување?Ин витро оплодување е форма на асистирана репродуктивна техника за помош на [...]

Дали е безбедна конзумацијата на пробиотици во бременост?

Бременоста може да биде возбудливо време полно со нови искуства и учења, особено когастанува збор [...]

Здравствена едукација и права на жената во текот на бременоста

Здравствените услуги, едукацијата и советите од гинеколозите се темел за превенција на јавнотоздравство. Овие здравствени [...]

Како да ги менаџирате стресните ситуации за да не влијаат негативно врз вашето здравје?

Човекот во современото општество секојдневно мора да се адаптира, да ги совладува и да ги [...]

Инфекции на респираторни патишта и како да се заштитиме?

Зимскиот период се поврзува со чести вирусни респираторни заболувања. Причина затоа се  условите во кои [...]

Совети кои ќе ви помогнат при висок крвен притисок Copy

Високиот крвен притисок претставува хронична болест и e клучен ризик фактор закардиоваскуларни заболувања. Предизвикува промени [...]

Како стресот може да влијае на нашето секојдневие?

Изминатата година нè принуди да ги промениме стекнатите навики и рутини, а со тоа исекојдневието. [...]

Како правилно да се заштитите од вирусните инфекции?

Вирусите предизвикуваат низа болести кај човекот од обични, како што се: настинка, грип,сипаници, брадавици, херпесни [...]

Правилен пристап кон покачените триглицериди и холестерол

Што претставуваат холестеролот и триглицеридите?Холестеролот е вид маснотија која се произведува во црниот дроб, но [...]

Зошто се разболуваме од стомачните вируси, кои се симптомите и како да се заштитиме?

Што е гастроентеритис?Гастроентеритисот, често наречен стомачен грип, е честа болест која предизвикува гадење,повраќање, дијареа и [...]

Како да ги комбинирате додатоците во исхрана со хроничната терапија?

Комбинирањето на хроничната терапија и додатоците во исхрана е многуспецифична тема за која секој треба [...]

Кои додатоци во исхраната да ги земате за здрава кожа и нокти?

Состојбата и изгледот на косата, кожата и ноктите е огледало на општото здравје наорганизмот, затоа [...]

Како правилно да ја третирате розацеата?

Розацеата е хронично состојба на кожата што се манифестира со интезивно црвенило.Причината за розацеа сè [...]

Како правилно да ја третирате атопичната кожа?

Потешката форма на многу сува кожа, иритирана кожа која чеша, се смета за атопичнакожа. Оваа [...]

Како правилно да ги третирате акните?

Акни (акни, мозолчиња) е кожна болест која сигнализира повреда на лојните жлезди. Овој проблем е [...]

Холестерол и триглицериди..Како правилно да ги третирате ?

Хиперлипидемија е состојба при која има покачено ниво на вкупен холестерол и/или покачено ниво на [...]

Како правилно да ги употребувате пробиотиците ?

Правилниот раст и развој на цревна флора зависи од повеќе фактори, меѓу кои се употребата [...]

Како правилно да го третирате воспалението на мочниот меур?

Воспаленијата на мочниот тракт се многу чести. Подеднакво се јавуваат и кај жените и кај [...]

Кои се најчесто поставуваните прашања во бременоста?

Бременоста е возбуда за секој родител.. Таа доведува до безброј прашања кај секој иден родител. [...]

Задоцнет детски говор

Во денешно време, повеќето од децата се подоцна прозборуваат, загрижените родители бараат помош, но не [...]

Уринарни инфекции и како правилно да ги третираме?

Што се уринарни инфекции? Инфекциите на уринарниот тракт или ИУТ (инфекции на уринарниот тракт) се [...]

Кои додатоци во исхраната да се земаат за здрава кожа и нокти ?

Многумина од нас копнеат по здрава кпжа, сјајна, густа коса и помалку оштетени и кршливи [...]

Како да се справиме со дехидратација во летниот период?

Што е дехидратација? Дехидратација е состојба кога има поголем губиток отколку внес на течности и [...]

ХИПЕРПИГМЕНТАЦИЈА – превенција и третман

Што е хиперпигментација? Проблемите со пигментацијата се поврзани со лошото функционирање на меланинот, што предизвикува [...]

Фотозаштита и фотостареење на кожата

отостареењето или дерматохелиоза е состојба која се карактеризира со специфични промени на кожата предизвикани од [...]

Употреба на пробиотици

Пробиотиците се микроорганизми кои позитивно влијаат на нашето здравје. Употребата на пробиотици во исхраната може [...]

Helicobacter Pylori тест за детекција на инфекција со хеликобактер

Што е Хеликобактер пилори? Хеликобактер пилори е еден вид грам-негативна спирална бактерија од родот Хеликобактер [...]

Габични инфекции на ноктите

Габичните инфекции на ноктите се подмолен и долготраен проблем, кој треба да се третира веднаш [...]

Габични инфекции и како да ги спречиме

Габичните инфекции се чест здравствен проблем кој засега милиони луѓе ширум светот. Тие, во зависност [...]

Респираторни инфекции

Респираторните инфекции се предизвикани од различни микроорганизми ‒ вируси, бактерии и габички. Од акутни респираторни [...]

Уринарни инфекции

Уринарните инфекции, по респираторните, претставуваат најчести воспаленија предизвикани од  бактерии. Здравата урина е стерилна, а [...]

Несоница и совети за подобар сон

Несоница е нарушување на спиењето кое се карактеризира со тешкотии при започнување на сон, со често [...]

Како да го менаџираме стресот ?

Стресот е како нашиот мозок и тело реагираат на барањата. Било каков вид на настан, [...]

Стресот и неговото влијание

Стрес е физичка, физиолошка и психолошка реакција на стресор, дразба која може да биде од [...]

Екстракти од Канабис – најчесто поставувани прашања

Хербална медицина претставува научна дисциплина која ја проучува употребата на лековитите растенија и нивните производи [...]

Дехидратација на организмот

Водата е неопходна за правилно функционирање на човечкиот организам, таа завзема 2/3 од телесната тежина [...]

Пробиотиците и Оралната микрофлора се важен предуслов за здраво бебе

Бременоста е состојба во која имаме промена на хормоналниот статус, што сам по себе многу [...]

Поврзаноста помеѓу мајчиниот и неонаталниот микробиом

Постојат повеќе студии кои говорат за поврзаноста на мачиниот и неонаталниот микробион. Бактериите кои се [...]

Гинеколог – Ментор во текот на бременоста на идните родители (справување со сите стравови и возбуда)

Бременоста е возбуда за секој родетил, која само по себе доведува до голема возбуда но [...]

Здравствена едукација и совети, неизбежен дел од секоја посета кај гинеколог во текот на бременоста

Здравствените услуги, едукацијата и советите од гинеколозите се темел за превенција на јавното здравство. Овие [...]

Важноста во превенција и третман на инфантилен кариес

За новороденчињата раѓањето претставува голем стрес-од живот во водена средина новороденшето треба да се адаптира [...]

Посакајте му добредојде на новиот член во семејството

Бременоста е состојба која може да биде причина за се почест кариес и воспалени непца. [...]

Киселините го размекнуваат емајлот на забите

Во првите месеци на бременоста кај повеќе од половина бремени жени се јавува зголемена раздразливост [...]

Воспалителни промени на непцата кај бремени жени

Кај бремените жени има зголемена концентрација на прогестерон, поради што непцата стануваат чувствителни со знаци [...]

Посета на стоматолог во бременост

Постои погрешно уверување дека стоматолошките интервенции за време на бременост се штетни. Бремената жена ретко [...]

Helicobacter Pylori – што велат современите тераписки пристапи?

Појавата  на гастритис е многу честа болест која се јавува кога обвивката на желудникот станува [...]

Како до подобар имунитет ?

На пад на имунитетот делуваат: долготрајни, хронични заболувања (дебелина, дијабет), операции, чести инфекции, долготрајна употреба [...]

Употреба на додатоци во исхрана и хронична терапија

Кои додатоци во исхраната се добри за нас, дали смеат да се комбинираат  и дали [...]

Што претставува хиперпигментација и како да ја третираме?

Хиперпигментациите претставуваат пореметувања во пигментацијата на кожата кои особено во сончевиот период од годината стануваат [...]

ЛАСЕРСКА ЕПИЛАЦИЈА- Трајно и безбедно решавање на проблемот со несакани влакна

Ако не сте задоволни со бричење или депилација како метод за отстранување на несаканите влакна, [...]

ЛАСЕРСКА ЕПИЛАЦИЈА- Нега после третман

По завршување на третманот, кој најчесто трае од 5 до 10 сесии, или од 4 [...]

ЛАСЕРСКА ЕПИЛАЦИЈА-Текот на третманот

Ласерската епилација е најмодерниот метод кој трајно ги отстранува влакната. Ласерскиот сноп делува врз фоликулот [...]

ЛАСЕРСКА ЕПИЛАЦИЈА-Принцип на работа

Непосакуваните влакна по лицето и телото се многу чест проблем и за жените и за [...]

ЛАСЕРСКА ЕПИЛАЦИЈА-ПОДГОТОВКА

Ласерската епилација е најмодерниот метод за трајно отстранување на влакната. Ласерскиот сноп делува врз фоликулот [...]

ПРИЧИНИ ЗА ПОЈАВА НА АКНИ

Кои причини доведуваат до појава на акни? Зошто некои луѓе се склони кон акни, додека [...]

АТОПИСКИОТ ДЕРМАТИТ ЧЕСТО СЕ ДОВЕДУВА ВО КОРЕЛАЦИЈА СО АЛЕРГИИ

Атопија претставува наследна склоност кон поголема продукција на антитела и бурно реагирање на вообичаени стимуланси [...]

КАКО ДО КОЖА БЕЗ АКНИ?

Акните не се проблем кој ги засега само тинејџерите. Голем процент од луѓето се имаатсоочено [...]

АКНИ – ПРАВИЛНА НЕГА НА КОЖА СКЛОНА КОН АКНИ

Акните го нарушуваат естетскиот изглед и на многумина им наметнуваат психичко оптоварување, затворање во себе, [...]

ЦРВЕНИЛО НА КОЖАТА-РОЗАЦЕА

Розацеа е промена на кожата на лицето, што се манифестира со црвенило на образите, со [...]

ТРЕТМАН НА ВОЗРАСНИ-ЛОГОПЕД

Превенција е рано дијагностицирање на проблемот со говор, посебно кај децата за да не дојде [...]

ТЕХНОЛОГИЈА И НЕЈЗИНОТО ВЛИЈАНИЕ ВРЗ ДЕТСКИОТ РАЗВОЈ

Технологијата има огромно влијание врз животот на современиот човек и нуди безбројпридобивки без кои денешниот [...]