Архива: Блог

Блог.

HAWAIIAN SPIRULINA – Супер храна на иднината

Спирулина е модро-зелена микроалга која се консумирала уште од времето на древните Ацтеки. Таа содржи [...]

Што претставува Атописки дерматитис (егзема)?

Атописки дерматитис (егзема) претставува наследно, хронично, воспалително, рекурентнозаболување на кожата која се карактеризира со црвенило [...]

Инфекциите на респираторниот систем се најчесто заболување кај децата

Инфекциите на респираторниот систем може да се поделат според повеќе критериуми: место на инфекцијата, причинител, [...]

Зошто витаминот Д му е најдобриот пријател на вашиот имунитет?

Дали сте знаеле дека дури 50 % од светското население има недостиг од витамин Д? [...]

Четири причини зошто немаш енергија по тренинг

Сите копнееме по она чувство на исполнетост што го добиваме по тренинг. Целта на вежбањето [...]

Сѐ за масажата на бебиња

Масажите на бебињата се често препорачана пракса за поврзување со нашето малечко. Со овој начин [...]

Јога за лице: Вежби за витална и сјајна кожа

Дали знаевте дека имаме моќ самостојно да влијаеме врз нашите мисли и да ја подобриме [...]

Како на најефикасен начин се третира псоријаза?

Дали знаете дека според официјалните податоци на СЗО, над 100 милиони луѓе во глобалнирамки страдаат [...]

Што треба да знаете за имунитетот?

Што е имунитет? Имунитет е отпорноста на организмот кон одредено заболување, поточно кон неговиот причинител. [...]

Слободни радикали и антиоксиданти

Ако се изложите на тешка физичка работа, на јонизирачки зрачења, долго се сончате, подолго се [...]

mk_MK